Działka, z którą klient trafił do naszej pracowni, znajduje się na obrzeżach miasta Poznania. Do niedawna była to dzielnica poprzemysłowa, słabo zurbanizowana i o niskiej wartości gruntów. Działka naszego inwestora znajdowała się na obrzeżach strefy przemysłowej. Przestrzeń ta jest niezwykła, ponieważ otoczona jest zielenią, a na tyłach działki znajduje się teren podmokły z niewielkim zbiornikiem wodnym. Pomimo tego, że sama dzielnica wydawała się dość zaniedbana, walory przestrzeni, ze względu na naturę, miały bardzo duży potencjał. Po zapoznaniu się z charakterem dzielnicy należało przystąpić do analizy planu miejscowego. Dopiero wtedy spotkała nas tu wielka niespodzianka. Trójkątna bryła budynku jest niezwykła i charakterystyczna.

Pomimo znacznej powierzchni działki (6800m2), miejscowy plan (zagospodarowania przestrzennego) pozwolił na zabudowę tylko 390m2. Dodatkowo teren działki przeznaczony pod budowę został wytyczony w planie miejscowym jako trójkąt z jednym ostro zakończonym narożnikiem. Na tym etapie powstało wiele koncepcji, które zakładały maksymalizację powierzchni użytkowej, ale także musiały odpowiedzieć na pytanie, jak wpasować się w obszar widoczny z tylu miejsc i który punkt percepcji budynku jest najważniejszy? Przeprowadzając te analizy doszliśmy do wniosku, że trójkątny kształt spowoduje ciekawe i nieprzewidywalne wizualne zakłócenia obiektu wraz z podchodzeniem do niego pod różnymi kątami (są punkty widokowe, z których budynek wydaje się mieć kwadratową podstawę!).

Aby złagodzić te nieoczekiwane efekty, postanowiliśmy podzielić budynek na dwie części oddzielone przeszkleniem. Efekt ten dał możliwość stworzenia bardziej subtelnej bryły budynku. Górna część jest nieco zawieszona w przestrzeni. Wieczorem, gdy rozbłyśnie pas okien oddzielających bryły, efekt nabiera mocy. Parter i piętro posadowione są na słupach, dzięki czemu dwie górne kondygnacje wydają się być oderwane od podłoża i wywołują dynamiczne wrażenie oderwania się od podłoża bryły budynku. Budynek, położony na niskiej podstawie, ma tylko 4 kondygnacje. Dużym wyzwaniem projektowym było zaaranżowanie wnętrz w sposób funkcjonalny i opłacalny dla inwestora. Tutaj, w miejscach zwężeń, postawiliśmy na otwarte przestrzenie, aby przy sprytnej aranżacji dać możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni. W szerszej części powstały regularne przestrzenie biurowe. Wszystkie te biura są dobrze skomunikowane z klatką schodową i windą. Elewację wykonano z płyt włóknocementowych. Okna górnych kondygnacji posiadają elementy ozdobne, które zapewniają ochronę przed bezpośrednimi promieniami światła. Budynek wyposażony jest w windę oraz nowoczesny system klimatyzacji i wentylacji. Na piętrze znajduje się balkon, z którego będzie można podziwiać położone w zieleni stawy i panoramę Poznania, ale będziecie mogli również doświadczyć zielonych przestrzeni z małymi oczkami wodnymi.